Peletovací a granulační linka dokáže peletovat širokou škálu materiálů:
Linka na výrobu pelet se skládá z dávkovacího šneku s uzavřenou násypkou. Do násypky se nasype materiál pro granulování. Speciální šnek vynáší materiál k dávkovacímu otvoru, kterým přesně nastavená dávka hmoty propadává do míchacího zařízení. Zbytek hmoty se přepadem odvádí zpět do násypky, takže pořád cirkuluje šnekem, přepadem a násypkou v uzavřeném okruhu.
Hmota, která prošla dávkovacím otvorem do promíchávače hmoty se v něm může smíchat s dalšími přidávanými komponenty, napařit párou nebo zvlhčit vodou a dále propadává přímo na granulační kola granulátoru, kde za vysokého tlaku a teploty dochází k částečné plastifikaci granulovaného materiálu průchodem přes granulační matrici.
Plynulým protlačováním vstupní suroviny kanálkem matrice při určitém tlaku dochází ke vzniku soudržných válečků – pelet, granulí. Pelety propadávají do třídičky, ve které se od granulí separuje prach a nestandardní granule. Pelety se průchodem třídičkou zároveň i ochladí, čímž se zabrání jejich pozdějšímu rozpadávání vlivem přehřátí.
Nestandardní granule a prach se vrací zpět spirálovým šnekovým dopravníkem do násypky a opětovně prochází peletizačním procesem.
Hotové granule vypadávají z třídičky do připraveného zásobníku.
Pro provoz linky plně postačuje hlavní jistič 25A (MGL 200) a 40A (MGL 400).
Před granulováním je nutné všechny suroviny o větší zrnitosti jak 3 – 3,5mm, šrotovat přes síta 3 – 3,5mm.
Nemusí se šrotovat jemné materiály – například jemné piliny bez hoblin, otruby, jemné plevy z čištění obilí, jemné plevy po vyčištění máku, řepky, slunečnice apod.
Peletovaný materiál nesmí obsahovat cizí příměsy a to především kamínky, písek, hlínu, části plastů, umělých hmot a kovů, mazací hmoty a olejnatá zrna olejnin.
jsou ekologické biopalivo s vysokým obsahem energie (cca 5kW/kg) a tím vysokou výhřevností. Vyrábějí se lisováním z dřevěných pilin bez použití dalších přísad. Vylisovány bývají nejčastěji v průměru 6mm a délce kolem 25mm.
jsou ekologické biopalivo s vysokou výhřevností. Vznikají lisováním různého bioodpadu, např. odpadu z čištění obilí a slámy, sena, různých rozdrcených pecek, odpadu při výrobě kávy, rozdrceného šťovíku.
jejich podstatnou složku tvoří obilní šroty, mlýnská krmiva a další suroviny (např. sušené pícniny, řepné řízky, sušené piliny), jejichž fyzikálně-mechanické vlastnosti umožňují jejich stmelování.
Firma KOVO NOVÁK Jan Novák může používat chráněný znak ,,ČESKÝ VÝROBEK,, na základě osvědčení č.316 ze dne 27.10. 2005.